Ανατροπές και δράμα στους αγώνες Κυπέλλου Ελλάδας με προκρίσεις Ατρόμητου και Καλλιθέας

Ο Ατρόμητος κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 2-1 του Λεβαδειακού στη Λιβαδειά, με τον Μακάνα Μπάκου να σημειώνει δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (77΄, 79΄), ανατρέποντας το προβάδισμα που είχε αποκτήσει ο Λεβαδειακός νωρίτερα στο 12΄ με τον Γιαννιώτα. Σημαντική στιγμή του αγώνα ήταν όταν με το σκορ στο 1-0, οι γηπεδούχοι Βοιωτοί είδαν την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Κοσέλεφ, χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία για το δεύτερο γκολ.

Από την άλλη, η Καλλιθέα ταλανίστηκε από την άμυνα του Διαγόρα στη Ρόδο, με τον αγώνα να παραμένει ισόπαλος 0-0 για 120 λεπτά. Ωστόσο, κατάφερε να πάρει την πρόκριση μέσω της διαδικασίας των πέναλτι με 4-3. Ο Γιάννης Γκέλιος ήταν ο ήρωας της χθεσινής βραδιάς, αποκρούοντας δύο εκτελέσεις, ενώ η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι έχασε πολλές ευκαιρίες στην κανονική διάρκεια και στην παράταση να σκοράρει, με τον Διαγόρα να φαίνεται να κερδίζει προβάδισμα μετά την χαμένη εκτέλεση του Ματίγια, η οποία αποκρούστηκε από τον Τσιλιγκίρη. Τελικά, ο Γκέλιος κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, νικώντας τους Μανιά και Παπαδόπουλο.

Πηγή: naftemporiki.gr