Παναθηναϊκός Στο Τελικό του Σούπερ Καπ Μπάσκετ Με Νίκη Στον Ημιτελικό Επί του Άρη

Ο Παναθηναϊκός έχει προκριθεί στον τελικό του Σούπερ Καπ μπάσκετ, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή στις 20:30 στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας Ρόδου. Στον πρώτο ημιτελικό, οι «πράσινοι» επικράτησαν του Άρη με σκορ 81-68, περιμένοντας πλέον τον αντίπαλό τους, που θα προκύψει από τον αγώνα που θα διεξαχθεί απόψε μεταξύ Ολυμπιακού και Περιστερίου.

Η ομάδα του Άρη κατάφερε να σταθεί ισάξια στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο 20-20, με σημαντική συμβολή από τα μακρινά σουτ των Μαντζούκα και Τολιόπουλου. Ωστόσο, με τη μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε το σκορ στο ημίχρονο σε 44-30, αποκτώντας διψήφια διαφορά.

Ο Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 16 πόντους, όσους επίσης σημείωσε και ο αρχισκόρερ των «κιτρινόμαυρων», Μποχωρίδης. Στη συνέχεια, οι Ναν και Σλούκας αύξησαν το προβάδισμα της ομάδας τους στο +20 (66-46) με τα τρίποντά τους, κλείνοντας την ελπίδα του Άρη για ανατροπή στο παιχνίδι.

Πηγή: naftemporiki.gr